Заяви

Децентралізація по-кабмінівськи = плановий геноцид народу

06.10.2016

Шановні співвітчизники, колеги, однопартійці!

Презентуючи проект державного бюджету України на 2017 рік, уряд наголошує на тому, що витрати на децентралізацію носитимуть стратегічний та пріоритетний характер. Місцевим бюджетам Кабінет Міністрів України обіцяє надати майже 390 млрд грн, що більше на 53,8 млрд грн у порівнянні з 2016 роком.

Насправді, говорити про якусь справжню та дієву децентралізацію фінансових преференцій на користь органів місцевого самоврядування не можливо. Навіть поверховий аналіз проекту фінансового розкладу України на наступний рік свідчить про те, що під гучними обіцянками уряд посилює централізацію влади, прирікає місцеві громади на повну фінансову та політичну залежність від центру, скорочення мережі соціальних закладів, тотальне жебрацтво населення.

Наступного року уряд вирішив перекласти у повному обсязі на органи місцевого самоврядування витрати на утримання шкіл, медичних закладів, житлово-комунального господарства. Проте грошей на вказані цілі держава надавати фактично не планує. З урахуванням збільшення фінансових перерахувань місцевим бюджетам на 53,8 млрд грн, частка від необхідних витрат на повноцінне функціонування та господарську діяльність місцевих громад у консолідованому бюджеті України складе менш ніж 20%. Для порівняння, у 2013 році, коли про децентралізацію ніхто навіть не згадував, відповідна частка складала 31%.

Більше того, наступного року уряд планує продовжити практику перерахування грошей до регіонів методом  державних субвенцій. А це означає, що як і завжди центральна влада буде жорстко контролювати та керувати діяльністю регіональних громад. Адже, по-перше, державні субвенції завжди надавалися на місця за залишковим принципом «по мірі наповнення та наявності грошей у державному бюджеті». По-друге, субвенції надаватимуться лише тим регіонам, які виконуватимуть політичну волю центральної влади, підтримуватимуть її ганебний курс, та забезпечуватимуть потрібні політичні передвиборчі рейтинги. 

В цілому, наступного року уряд запланував зменшення витрат на освіту у 2,6 рази, охорону здоров’я у 2,75 рази, культуру – у 2,4 рази. Мінімальна заробітна плата має зрости на кінець 2017 року до 1762 грн, мінімальна пенсія до 1373 грн, а прожитковий мінімум до 1700 грн. Якщо навіть рахувати за курсом долара 27,2 грн, який уряд прогнозує у проекті державного бюджету-2017, мінімальна заробітна платня складе 64,7, пенсія – 62,5, прожитковий рівень 50,4 доларів США на місяць. Таким чином, згідно зі стандартами ООН, що встановлюють межу бідності на рівні менш ніж 5 доларів США доходів населення на день, Кабінет міністрів запрограмував загальне жебрацтво українського народу.

А якщо врахувати більш реалістичний курс долара США у 2017 році на рівні 45,9 грн, який прогнозують експерти МВФ, запропонований урядом проект державного бюджету, в тому разі за «пріоритетним» напрямком так званої «децентралізації», можна порівняти хіба що з цілеспрямованим геноцидом українців.

Ситуацію погіршує ще й перспектива невиконання навіть цього ганебного фінансового розкладу. По-перше, розмір загальних виплат державного боргу України складе 220 млрд грн, з яких 111 млрд грн держава повинна сплатити  по відсоткам за старими кредитними угодами.  Це – майже 4 млрд доларів США. Разом з тим, у 2017 році, уряд планує запозичити за кордоном ще 2,8 млрд доларів та отримати 175 млрд грн інших кредитів. Таким чином, обслуговування державних боргів складе майже 15,7% від загальних доходів державного бюджету, що на 4,1% більше так званої «зони комфорту». На кінець 2017 року обсяг прямого державного боргу України може досягти 1,72 трлн грн, при дозволеному рівні у 1,5 трлн грн.

Закладені у проекті бюджету-2017 економічні показники також є не реалістичними. Заплановане зростання доходної частини бюджету на рівні 19% не можливо досягти з прогнозними показниками ВВП на рівні 3%. Справжнє зростання доходів, в даному випадку, може скласти не більше 4%.

Не може розраховувати уряд й на зростання доходів від експорту на 4%. Адже жодних ознак пожвавлення зовнішньої торгівлі України сьогодні не має.

Ще один міраж – доходи від приватизації підприємств на рівні 17,5 млрд грн. Ця цифра гуляє бюджетами України не один рік поспіль. Проте, у 2016 році, уряду вдалося «наприватизувати» всього 59 тис. грн. 

Щодо планів уряду отримати гарантований дохід у 10,5 млрд грн від конфіскації майна, що було нажито шляхом корупції, це взагалі є фантастикою. Адже у 2016 році державі вдалося конфіскувати «корупційного майна» лише на 148 тис. грн із запланованого показника у розмірі 7,7 млрд грн. Проте на утримання антикорупційних структур уряд витратив понад 1 млрд грн.

Політична партія місцевого самоврядування висловлює рішучий протест щодо цілеспрямованого фінансового геноциду українського народу, та вимагає від уряду та парламенту негайно відхилити проект державного бюджету України на 2017 рік. Ми настоюємо на справедливому та прозорому розподілі бюджетних коштів між центром та органами місцевого самоврядування, що дозволить зробити перші реальні кроки на шляху до справжньої децентралізації фінансових преференцій та владних повноважень на корить регіональних громад.

В розпорядженні обласних та міських рад обласного значення мають залишатися:
- Надходження від податку на доходи фізичних осіб у повному обсязі;
- 50% надходжень від оподаткування доходів юридичних осіб усіх форм власності (приватної, державної, комунальної), що розташовані на території відповідних територіальних громад;
- 50% надходжень від єдиного податку;
- Надходження від місцевого акцизного збору на роздрібну торгівлю підакцизними товарами у повному обсязі;
- 50% надходжень від рентних платежів екологічного збору;
- Надходження від земельного податку та орендної плати за землю комунальної власності у повному обсязі, та державної власності у розмірі 50%
- Надходження від транспортного збору на авто віком не старше 5 років, ти ринковою вартістю понад 750 мінімальних заробітних плат у повному обсязі;
- Надходження від податку на нерухомість, паркувального збору та інших місцевих податків та зборів у повному обсязі;

До Державного бюджету України перераховуються:
- 50% надходжень від оподаткування доходів юридичних осіб усіх форм власності (приватної, державної, комунальної);
- 50% надходжень від єдиного податку;
- ПДВ у повному обсязі;
- ЄСВ у повному обсязі;
- Надходження від акцизного збору на підакцизні товари в повному обсязі;
- 50% надходжень від рентних платежів екологічного збору;
- Надходження від земельного податку та орендної плати за землю державної власності у розмірі 50%.
- Інші загальнодержавні податки у повному обсязі;

Політична партія місцевого самоврядування вимагає від Кабінету Міністрів та Верховної ради України негайно внести відповідні зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України. Тільки за таких умов регіональні громади України стануть дійсно самостійними, отримають необхідні кошти на утримання об’єктів соціальної сфери та житлово-комунального господарства, стимули щодо розвитку промисловості та підприємництва.

У разі ігнорування наших вимог, Партія місцевого самоврядування залишає за собою право на безстрокові акції громадянської непокори в межах діючого законодавства України.