Матеріали

Новини

Що принесла і чого не дала нам децентралізація в Києві?

29.07.2020

Ще в 2019 році було створено 17 об'єднаних територіальних громад. У семи з них відбулися перші вибори, дев'ять чекають рішення ЦВК про призначення перших виборів. Також відбулося приєднання територіальних громад в місто обласного значення.

Які перші успіхи принесла децентралізація?
 

На початку 2019 Київщина посідала одне з останніх місць в рейтингу за даними моніторингу Міністерства розвитку серед інших регіонів України. Тоді, на думку експертів, створення громад ускладнювалося і гальмувалося саме через політичну ситуацію в регіоні, недоробки Київської ОДА з керівниками райдержадміністрацій.
 

Київщина двічі брала участь в перших місцевих виборах в семи об'єднаних територіальних громад. 30 червня на Київщині обрали голів п'яти ОТГ - Богуславської, Ціблівськой, Ташанський, Глевахівської і Томашевської. Процес формування цих громад тривав не один рік. Вибори в двох територіальних громадах Броварського району, Калинівського та Зазимської відбулися вже до кінця року - 22 грудня.
 

У минулому році зрушився і процес створення Вишневської міської громади, до якої висловила бажання приєднатись Крюковщина.

Багато розмов було про створення громад в Бориспільському районі.
 

В результаті в перспективний план внесуть Бориспільську, Золочівську громади.
 

Які ж невдачі і проблеми стали на шляху у розвитку проекту з децентралізації?

Уже в лютому територіальні громади зіткнулися з тим, що влада урізала дотації на утримання шкіл і лікарень.
 

Непропорційний розподіл дотаційних коштів обласними адміністраціями передбачав, що громадам не вистачатиме коштів на утримання медицини і освіти. Наступним ударом для ОТГ стала нестача інфраструктурної субвенції.
 

Громади скаржилися на проблеми з дорогами і водопроводами, в селах не вистачало комунальної техніки і амбулаторій, а освітні установи давно потребували капітального ремонту.
 

Також аналіз доходної частини бюджетів територіальних громад Київської області за перше півріччя 2019 продемонстрував, що з 16 громад велика частина не змогла виконати навіть планові показники 2018 року з надходження плати за землю, ПДФО та єдиного податку.

І це, незважаючи на те, що громади дотримувалися умов добровільного об'єднання і отримали позитивні висновки.

Ще однією проблемою залишається те, що сьогодні в Конституції досі немає чіткого визначення такої адміністративно-територіальної одиниці, як громада.

У 2019 керівництво громад за участю Асоціації об'єднаних територіальних громад просили парламент провести об'єднання за законом, що дозволило б закріпити незворотність цього процесу. Але за час дії децентралізації уряд так і не закріпив на законодавчому рівні цей процес.

У 2019 розподіл громад за планом все частіше не збігався з думками населення, яке неодноразово зверталося до обласного керівництва з проханнями допомогти в об'єднанні з волевиявленням громади. Такі проблемні моменти процесу реформування зачепили Білоцерківський район.