Матеріали

Новини

У 2020 році повинна закінчитися реформа децентралізації

29.07.2020

Уже п'ять років в Україні триває процес децентралізації.

 

Сам уряд висвітлює її, як одну з небагатьох успішних реформ.

 

З 2015 по 2018 роки в Україні створено 878 об'єднаних територіальних громад.

 

До складу цих ОТГ входить більше 4000 колишніх місцевих рад, на території яких проживає 9 млн чоловік. Міжнародні експерти назвали такі темпи міжмуніципального консолідації дуже високими.

 

У свою чергу громади почали об'єднуватися, щоб малі села по 100-150 чоловік мали можливість отримувати кращі умови для залучення фахівців. В обмін на 60% доходу від податків, ОТГ повинні були за свій рахунок підтримувати освіту і медицину.

 

Концепція передбачає в першу чергу добровільність таких утворень. Вибори в цьому році вже мали пройти в нових об'єднаннях. З 2018 року процес об'єднання почав помітно втрачати свій темп через низький рівень державної підтримки.

 

В 2019 в КМУ заговорили про перехід до нового етапу децентралізації.

Він припускав зміну територіального поділу на рівні районів і громад. Уряд швидко затвердив плани з розвитку областей, які охоплюють всю територію України. Але навіть в червні люди ще не знали, в якому форматі вони підуть на місцеві вибори і хто з депутатів буде займатися тією чи іншою селом.

 

Сильне управління на місцях виявилося нікому не потрібним, тому що воно не піддавалося контролю. Після приходу до влади президента Володимира Зеленського рівень підтримки процесу децентралізації помітно знизився. Формально все ще були спроби щось робити, але фактично це не створювало суттєвої сили.

 

Статистика говорить, що існує приблизно 1000 об'єднаних громад, а ще не об'єднаних майже 5000. У територіальних громадах повинні бути всі міста, селища і села.

 

На даний момент відомо, що близько 70 громад готують позови до держави.